Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽRÁDLO

20. 3. 2008

 

 

Vnadění

      Na řekách jen zřídkakdy zakrmuji volným krmením, využívám jen krmítko. Abych dostal do vody potřebné množství návnady, musí být krmítko velké, musím často nahazovat a nejlépe ještě lovit na dva pruty, které nahazuji na stejné místo. Opravdu skvěle funguje, a všechny učebnice o feederu vám to potvrdí, nahazovat krmítka stále do stejného místa. Pokud se hned nic neděje, nenechejte se odradit a stále pravidelně přehazujte udice a udržujte v lovišti pořád nějakou návnadu. Tím, že dodržíte přesnost nahazování, bude stačit i relativně málo krmení. Za celodenní lov (12 hodin) spotřebuji kolem 6 až 10 litrů návnady na 2 pruty. Možná si řeknete, že to není zrovna málo, ale v porovnání s plavanou je to směšné množství. Takové množství návnady nahážete do vody při plavané často hned na začátku lovu. Na feeder jsem schopen si s malým kyblíkem návnady udržet ryby na svém místě celý den. Přesnost a pravidelnost.
      Vzdálenost nahazování můžete buď odhadovat, nebo si pomoci nějakou značkou na vlasci. Lze použít různé fixy na vlasce a označit si asi 30 cm vlasce. Při nahazování se pak soustředím na směr hodu. Jakmile nahodím a krmítko letí vzduchem, začnu se dívat na cívku navijáku a v okamžiku, kdy zarážka zmizí z cívky, zabrzdím let krmítka. V ideálním případě bude zarážka tak do 2 metrů před navijákem, chce to nacvičit.
      Jako označení vzdálenosti lze použít i navázanou zarážku. Asi nejlépe drží zarážkový uzel z obyčejného vlasce 0,20 mm - neposunuje se při průchodu očky prutu. S ní postupujete při nahazování stejně, ale před nahozením si musíte cívku navijáku natočit tak, aby uzlík byl směrem k vám a viděli jste, kdy při nahazování z cívky zmizí.
      Jelikož na řece používám hutnější krmení, mohu si dovolit po dopadu krmítka na hladinu s ním potahovat a přitáhnout ho na tu správnou vzdálenost.